LIGA ZADANIOWA UMK W TORUNIU 2001/2002
ZADANIA PRZYGOTOWAWCZE DO ETAPU III
DLA KLAS I GIMNAZJUM

Zadanie 13

Trzy tuziny guzików kosztuję tyle złotych, ile można kupić takich guzików za 64 złote. Ile kosztuje tuzin guzików?

Rozwiązanie

Przez x oznaczmy sobie cenę trzech tuzinów guzików.


Z treści zadania wynika, że

36 guzików kosztuje x złotych       (1)

oraz

x guzików kosztuje 64 złotych.      (2)

Na podstawie informacji (1), jeden guzik kosztuje:

Z nastepnej informacji (2) wynika, że jeden guzik kosztuje:

Wynika stąd, że:

Obliczamy x:

x2 = 36×64

x = 6×8

x = 48

Odpowiedź

Trzy tuziny guzików kosztują 48 zł., więc jeden tuzin kosztuje 16 zł.

Marta Jankowiak